Grembach. Wspomnienia i źródła

Grembach. Wspomnienia i źródła

prof. UŁ dr hab. Grażyna Ewa Karpińskadr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz

uczestnicy badań etnograficznych: studenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ oraz Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych UŁ (Agnieszka Banek, Jarosław Galas, Katarzyna Gawlińska, Zuzanna Gocek, Piotr Gwadera, Marta Kaczmarek, Piotr Kaźmierczak, Weronika Krasińska, Aleksandra Mariasiewicz, Justyna Piasecka, Michał Przybylski, Justyna Sordyl, Justyna Szaferska, Noemi Szczepańska)

od 2017 roku

projekt badawczy realizowany ze studentami IEiAK UŁ, w ramach umowy o współpracy z Widzewskimi Domami Kultury

 

Projekt polega przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadów etnograficznych z mieszkańcami Grembachu (osiedle w Łodzi), przygotowaniu dokumentacji fotograficznej oraz opracowaniu materiałów archiwalnych związanych z historią Grembachu i funkcjonowaniem Fabryki Nici „Ariadna”. Stawiamy na udział i głos mieszkańców. Najważniejsi są ci, którzy na Grembachu się urodzili, razem z nim dorastali, byli i są tu na co dzień; ci, którzy Grembach odziedziczyli. Materiały zebrane w trakcie badań to zbiór z zapisem spotkań, rozmów, wspomnień, życiorysów, anegdot, zdjęć archiwalnych i współczesnych.

Efekty i działania: spotkanie z mieszkańcami i wystawa „Zaplątani w Grembach. Opowieści utkane ze wspomnień i fotografii” (8 czerwca 2018 r., Dom Kultury „Ariadna”); Piknik na Grembachu – wystawa i warsztaty etnoanimacyjne (9 czerwca 2018 r., ul. Czechosłowacka 5); publikacja na podstawie zebranych materiałów etnograficznych i archiwalnych (w opracowaniu).