FILM „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie”

PalFilmStudio (znane m.in. z produkcji „Megality”) realizuje film w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie”. A my mamy w tym swój udział!

W filmie wykorzystane zostaną wypowiedzi muzealników, historyków sztuki, artystów-ceramików i etnografów znających twórczość i biografię Szrajberówny. W zeszłym tygodniu ekipa filmowa odwiedziła Łódź i zarejestrowała komentarz dra Damiana Kasprzyka z naszego Instytutu.

***

Kim była Wanda Szrajberówna?

Wanda Szrajberówna (1886-1962) to postać wyjątkowa. Artystka ceramiczka, malarka, projektantka (dziś powiedzielibyśmy etnodizajnerka), pedagog, animatorka, znawczyni, miłośniczka i popularyzatorka sztuki ludowej, regionalistka. W latach 1924-1931 kierownik artystyczny Stacji Doświadczalnej dla Ceramik Ludowej Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Wiśniewie pod Warszawą. Była to placówka realizującą szeroko zakrojone cele dotyczące rzemiosła garncarskiego. Zbierano, naukowo analizowano i opisywano gliny, dokumentowano konstrukcje pieców i wykorzystywane przez twórców techniki, rejestrowano ośrodki garncarskie i studiowano ich regionalne zróżnicowanie przy uwzględnieniu rozmaitych kryteriów, organizowano kursy dla twórców i amatorów.

Obraz powstaje dzięki wsparciu finansowemu: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Fundacji Ceramiki Polskiej XX wieku, Gminy Iłża, Gminy Wilczyn.

Więcej o filmie na stronie: http://zyciewgliniewypalone.pl/

fot. Bartosz Kałużny