Zmarł prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta

Zmarł prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta – antropolog kultury, kulturoznawca, eseista i tłumacz.
Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy współczucia.

5 lutego 2021 roku zmarł prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta.
Był antropologiem kultury, kulturoznawcą, eseistą i tłumaczem. Studiował etnografię na UAM w Poznaniu, w 1984 roku obronił doktorat z etnologii, w 1993 roku habilitował się w zakresie socjologii. Od 1998 roku był profesorem tytularnym. W latach 1984-2003 związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, gdzie stworzył i kierował Zakładem Studiów nad Kulturą Współczesną. Stypendysta Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej. W latach 2011–2015 przewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Naukowiec wizytujący na Uniwersytecie Oksfordzkim, École Pratique Des Hautes Études (Sorbona), Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Illinois. Był redaktorem naczelnym „Spraw Narodowościowych” i wieloletnim profesorem w Katedrze Kulturoznawstwa SWPS w Warszawie. Autor ponad 400 publikacji naukowych. Prezes Zarządu Instytutu im. Oskara Kolberga. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Członek-założyciel Polskiego Instytutu Antropologii oraz Fundacji Instytut im. Jerzego Kmity. Miłośnik literatury współczesnej, w tym kryminałów, klasycznego rocka i angielskiej piłki nożnej. Fan zespołu Yes.

Źródło zdjęcia: https://tiny.pl/rjvrh